ArchiCAD

S Archicadem pracuji prakticky denně již více jak 20 let, začínal jsem na české verzi 6.5 při studiu na vysoké škole. Od té doby jsem se do Archicadu zamiloval a neustále se v něm zdokonaluji, objevuji nové možnosti a tajemství.
Vedle běžné Archicadovské rutiny se zaměřuji na hledání specifických řešení problémů a programování objektů GDL (Knihovních prvků).


Mé příspěvky lze nalézt v komunitním fóru na www.archiforum.cz, kde jsem přispíval po mnoho let a ve kterém jsem sdílel své zkušenosti a návody na řešení vybraných úkolů. Jsem velmi aktivní ve Facebookovské skupině CAD a BIM v Praxi, kde se angažuji jako "Expert ve skupině" a podobně aktivním členem komunitního fóra, které na platformě Discord provozuje 3Dprojektant - Ing. Petr Karásek, ve kterých se snažím pomáhat s odpovědmi na všemožné Archicadovské dotazy.

Nebo mě můžete sledovat na Youtube, kde sdílím tipy a triky nebo ukázky toho jak v Archicadu pracuji já.

Chcete mě podpořit v mojí práci pro Archicadovskou komunitu?
Využijte mojí nabídky a pořiďte si mé knihovní prvky a projekční pomůcky, získáte tak neocenitelné projekční pomůcky pro své návrhy a projekty a zároveň mi umožníte pokračovat na dalším vývoji. 
Máte-li zájem, kontaktujte mě emailem atelier@jirat.com

Výuka ArchiCADu

Své znalosti a zkušenosti s projektováním pomocí Archicadu předávám studentům na Fakultě architektury ČVUT v Praze, kde učím Archicad od roku 2012. A také v rámci aktivity BIM Akademie pro střední stavební školy, kterou pořádá Odborná rada pro BIM z.s.. Občas také školím zájemce z odborné veřejnosti.

Architektům a projekčním kancelářím nabízím individuální výuku programu Archicad. Dále pak pomoc se zavedením Archicadu a principů BIM v praxi. (dočasne pozastaveno)

 

Moje hlavní profesní náplň ale spočívá v roli stavebního projektanta (architekta, generálního projektanta, hlavního inženýra projektu nebo také BIM manažera a BIM koordinátora). Jako autorizovaný inženýr v oboru pozemní stavby s 20 letou praxí se specializuji na navrhování a projektování obytných budov a s tím souvisejících staveb. Od konce roku 2006 k tomu používám výhradně Archicad a s jistotou mohu prohlásit, že pro činnost navrhování, projektování a tvorbu dokumentace stavby nepotřebuji jiný CAD/BIM software.

 


 

GRAPHISOFT ARCHICAD

ArchiCAD je software určený architektům, projektantům a dalším profesím, které se uplatňují ve stavebním průmyslu. Je nástrojem pro navrhování, projektování a navíc také simulaci stavby. Umožňuje týmovou spolupráci a koordinované zpracovávání celé projektové dokumentace stavby včetně spravování dokumentů. Využívá principů tzv. Informačního modelu budovy (BIM). Umožňuje paralelní práci jak ve 3D, tak ve 2D a tím zefektivňuje vytváření dokumentace.

Centrum pro podporu počítačové grafikyV ArchiCADu jsou jednotlivé prvky stavby vytvářeny v podstatě jako ve skutečnosti – práce v ArchiCADu je vlastně stavba (modelace) virtuální budovy. Místo kreslení čar, elips a oblouků se rovnou tvoří zdi, osazují okna a dveře, pojednávají podlahy a stropy, modelují schodiště a konstruují střechy. Takto vzniklá databáze informací, která je dále reprezentovaná nejen 3D modelem, ale i půdorysy, řezy, pohledy, výkazy a tabulkami. Koncept virtuální budovy tedy umožňuje zejména to, že změna v jakémkoliv dokumentu (perspektiva, půdorys, pohled, výkazová tabulka) se automaticky přenese do všech ostatních dokumentů. Projektant tudíž může ušetřit čas, který by musel věnovat tvorbě a následným úpravám jednotlivých výkresů. V ArchiCADu se jedna změna v modelu projeví ve všech souvisejících dokumentech. Kromě práce s virtuálním modelem však ArchiCAD stále dovoluje pracovat i pouze ve 2D. Do všech typů výkresů je možné dodatečně doplnit text, čáry, výplně apod. / zdroj wikipedia